[IMG]http/www.ressim.net/61/upload/7fc1b19a.jpg[/IMG]


Android işletim sistemini kullanan zararlılar her geçen gn artmaya devam ediyor. Bu haberimizde aslında 2 farklı haber saklı: İlki popüler bir ücretsiz uygulamayı vuran trojan, diğer de, Google'ın, virüs nedeniyle Android Market'ten kaldırdığı 56 uygulama ile ilgili.

İşte ilk haber: Symantec'in ortaya çıkarttığı yeni Android trojan'ı, dikkatsiz kullanıcıları ve cüzdanlarını hedef alıyor.

Steamy Windows adındaki bedava programı kullanan Çinli hacker'lar, bu uygulamanın koduna "Android.Pjapps" isimli bir trojan yerleştirmişler. Üçüncü parti uygulama marketlerinden telefonlarına uygulama indiren bazı dikkatsiz kullanıcılar, Android işletim sistemi kullanan telefonlarının kapılarını bu trojan'a rahatça açabiliyor. Hacker'lar tarafından değiştirilmiş bu uygulama telefonunuza başka uygulamalar indirebiliyor, yer imlerini değiştirebiliyor ve gizli SMS gönderebiliyor. Uygulamanın gönderdiği bu gizli SMS'ler özel yerlere gidiyor ve hacker'lar bu mesajlardan komisyon alıyor.

Symantec'ten Vikram Thakur şunları söylüyor; "Bu gibi yerlerden uygulama indirmek, Windows'a "warez" sitelerinden uygulama indirmek gibidir. Eğer mutlaka indirmek zorundaysanız telefonunuzdan istediği izinlere bakın. Normal uygulamanın istediğinden daha fazla izin isteyecektir