Panda Antivirus, AV-Comparatives tarafından ödüllendirildi. İşte detaylar ve bazı istatistikler...

AV-Comparatives tarafından yapılan yılın ilk çeyrek testlerinde, Panda Antivirus Pro 2011 Advanced Certificate ile ödüllendirildi.

AVTürk Ürün Müdürü Okan Horasan'ın yaptığı açıklamalara göre, AV- Comparatives tarafından yapılan testler; yazılımların; zararlı tespit/kaçırma oranlarını, tarama hızlarını ölçtü. Zararlı tespitinde yapılan testlerde Panda Anti-virus Pro; 23.122 solucanın %99,4'ünü, 42.966 bot'un %99,9'unu ve 318.934 trojandan %99,8 ini yakalayarak 4. en iyi tespit oranına sahip olmuştur. Zararlı kaçırma oranı da %1.9 olarak en az zararlı kaçıran yine 4. en iyi ürün olmuştur. Son olarak tarama hızı konusunda yarıştırılan ürünler arasında en hızlı tarama yapan 2. yazılım olan Panda Antivirus Pro AV-Comparatives tarafında Advance Certificate ödülüne layık görüldü.

Okan Horasan'ın verdiği bilgilere göre 2011 ilk çeyreğinde, siber saldırılar ve siber casusluk hareketleri büyük ölçüde artış göstermiştir. Bu artışın en büyük nedeni de Çin'in dur durak bilmeyen saldırıları olarak gösteriliyor.

Active Scan'in topladığı bilgiler doğrultusunda Ocak ayında en çok enfekte olan ülkeler arasında 3. Sırada yer alan Tayvan, Mart sonunda en çok enfekte olan listesinden çıkmıştır. Bunun yanında Litvanya ve Japonya'daki enfekte oranları yaklaşık %60 oranına yaklaşmış ve kendilerine en çok enfekte olan 5 ülke arasında yer bulmuşlardır. Türkiye'nin ise yaklaşık %50 olan enfekte oranı değişmemiş ancak araya giren daha enfekte olan ülkeler sebebiyle sıralamada 5.'likten 6.'lığa düşmüştür


kaynak chip